Stres a pocenie się, stres a budzenie się




Stres ma ogromną siłę działania, ale niestety najczęściej negatywną na organizm człowieka. Medycyna akademicka do tej pory nie opisała dokładnie w jaki sposób na człowieka wpływa stres i chyba nigdy nie da rady opisać. A to między innymi dlatego, że każdy człowiek jest inny, inna jest jego odporność na stres, inny rodzaj stresu generuje i w danej chwili inne czynniki wpływają na ten organizm (zarówno czynniki wewnętrzne, np. niedożywienie, choroby, jak i zewnętrzne, jak np. temperatura otoczenia, zanieczyszczenie powietrza).

Organizm ludzki jest niesamowicie skomplikowaną machiną, niczym układ naczyń połączonych – jak z jednego odlejesz, to wpłynie do innych itd.

Ostatnio odkryłam, że w moim przypadku określony rodzaj stresu powoduje pocenie się zimnym i kwaśnym w zapachu potem. Taki stres powstaje u mnie w wyniku stanu, w którym czuję się osaczona, zrezygnowana, bez wyjścia z patowej sytuacji. Na szczęście miałam możliwość wyjść z takiego stanu stresu i okazało się, że dosłownie kolejnego dnia przestałam się pocić. Moim zdaniem jest to fenomenalne, że w tak bezpośredni sposób można usunąć przykre objawy pocenia się i wcale nie trzeba łykać żadnych tabletek, używać dziwacznych mydeł i trujących dezodorantów, które masowo reklamują producenci tychże specyfików.

Poza tym odkryłam, że pozbywając się powyżej opisanego rodzaju stresu w końcu przestałam budzić się w nocy. Teraz wiem, że przyczyn wybudzania się człowieka w nocy jest co najmniej kilkanaście i są to np. pasożyty, przejedzenie, zbyt duży wysiłek fizyczny przed snem, picie napojów pobudzających, zaburzenia wydzielania melatoniny (a przyczyn tego jest bardzo wiele), odwodnienie, dysfunkcje poszczególnych organów wewnętrznych (które są powodowano kolejnymi czynnikami). Przyczyną wybudzania się w nocy jest także stres.

O stresie pisze i mówi się od dawna, ale mam wrażenie, że w bardzo ogólnikowy sposób, który często puszczamy mimo uszu. Potem jak wystąpią u nas jakieś objawy dysfunkcji, to nie kojarzymy ich ze stresem, a ten – już teraz wiem – ma ogromny wpływ na funkcjonowanie człowieka.

Jak likwidować stres?

Na to pytanie jest jedyna właściwa odpowiedź i brzmi: to zależy. Zależy od rodzaju stresu, siły stres, stanu psycho-fizycznego człowieka, zdolności samodzielnego przepracowywania problemów itd. Każdy z nas jest inny – dla jednych tragedią jest złamany paznokieć, inny dzielnie kroczą przez życie dalej nawet bo bolesnym bankructwie.

Ważne, żeby pamiętać, że  głupotą jest oczekiwać zmiany podczas gdy stale postępuje się tak samo. Co oznacza, że żeby coś się zmieniło w naszym życiu, to najpierw trzeba zmienić swoje postępowanie, nawyki, schematy myślenia itd.

Komentarze

  1. Hej. Warto też mówić jakie są przyczyny nadpotliwości. Jest to chłodzenie organizmu a każdy chce z tym walczyć..

    OdpowiedzUsuń
  2. Ze stresem trzeba nauczyć się żyć bo towarzyszy nam na każdym kroku niestety

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jednak wiadomo jak to w życiu, jedno są na niego bardziej odporni a drudzy mniej. Żyjemy w takim świecie, że bez odpowiedniej mentalności jest niezwykle ciężko

      Usuń
  3. Skuteczną formą walki ze stresem jest terapia z psychologiem

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

Łączna liczba wyświetleń